I 1985 bygget vi hytter som var på 60 kvadratmeter. I 2005 var dette økt til 86,6 kvadrat. I dag er den norske gjennomsnittshytta 106,7 kvadratmeter, skriver avisen Vårt Land.
Det er altså en stund siden vi bygget like nøkternt som denne hytta på Totenåsen i Oppland (bildet). I dag spiser nye hytter av villmarken, påpeker organisasjonen Fremtiden i Våre Hender. Der i gården mener man at det bør settes et tak på 90 kvadratmeter.
Dramatisk endring
Siden forrige århundreskifte er andelen villmark i Norge redusert fra ca. 50% til 11%, og hyttebyggingen fører også med seg veier, kraftlinjer og parkeringsplasser.
Norges Hytteforbund forsvarer størrelsen på de nye hyttene med at folk tilbringer mye mer tid der, og trenger både plass og komfort.
En undersøkelse viser at folk i snitt er på hyttene sine 62 døgn i året, skriver Vårt Land.
Det er ikke risikofritt å kjøpe hytte. Men Hyttemagasinet loser deg forbi farene.
Her er sommerens gode råd for deg med hytte, og mer eller mindre grønne fingre.
I sommer kan du kanskje realisere en gammel drøm.
Å bygge en hytte krever at du har tungen rett i munnen, men også tid, kunnskap og ofte gode håndverkere. På Drengsåsen har de gjort alt selv.
Randi Skaug har besteget det høyeste fjellet på hvert av verdens sju kontinenter. Men på hytta ved Tyrifjorden er det fred og ro og selvfanget fisk som er viktig.
Standupkomiker Jonas Rønning har hytte i Nordmarka. Der serveres wok og vafler!
Gir voldsomt varmetap.
Operagründeren risikerer ingen budsjettsprekk.