Annonse
Annonse

Harmoni med naturen

Hei,

Vi holder på å bygge oss en fjellhytte. Jeg synes det er kjempevanskelig å finne ut farger, hvilken beis jeg skal ha utvendig på hytta, det er så mye å velge mellom.

Det vi vil er at hytta skal ha et litt "moderne preg", den er ferdig malt hvitt rundt vinduene, kunne tenkt med å starte men en litt lys beis til å begynne med, grå eller brun.

Mange av dagens funkis hus er beiset i en brunfarge som jeg ikke klarer å finne men som jeg syntes er veldig fint, men grått er kult det og!

Har du noen gode råd til meg?

Mvh Solvor

 

SVAR:

 

Hei Solvor,

Du sier ikke noe om hyttas arkitektur. Er den moderne eller tradisjonell, i tømmer, stav og laft eller reisverk?

Du sier heller ikke noe om dine farge- og materialvalg på tak og grunnmur. Du sier imidlertid at vinduene er hvite og jeg antar at de er i standard egghvit 0502-Y.

Som i alle andre sammenhenger så er det sammensettingen av farger og materialer som skaper et godt og helhetlig sluttresultat.

På generelt grunnlag vil jeg si at fjellhytter, både moderne og tradisjonelle, bør beises i litt mørke jordfarger som harmonerer med naturen.

Det "bilde" hytta og det omkringliggende terrenget danner skal være harmonisk både sommer- og vinterstid.

I vinterhalvåret når landskapet rundt hytta er pakket inn i hvit snø, vil en lys hytte gi et kaldt og kjølig preg. Sommerhalvåret vil en lys hytte "stikke seg ut" i et grønt og gråbrunt fjellandskap.

Dessuten vil lyse farger virke altfor "lette" når de brukes i fjellterreng. Det er vel kanskje ikke det du ønsker deg?

Jeg råder deg derfor til å satse på en mørkere og litt tyngre fargeskala.

En mye brukt farge er 675 Seterbrun fra Jotun, det er et trygt og greit fargevalg. Dersom du vil ha et mer moderne preg kan du ta en titt på fargene 638 Setergrå og 9061 Jernvitriol fra Jotun.

Sammen med egghvite vinduer og kanskje et torvtak vil disse fargene gjøre hytta harmonisk og helhetlig i god balanse med naturen.

Lykke til!

Harriet

Kan du ringe hytta varm?
Ja!
75%
Nei!
25%
Stemmer totalt: 314

Nyttig

Inspirasjon

Dine sider

  • Her har fjellgeita bakkekontakt

    Randi Skaug har besteget det høyeste fjellet på hvert av verdens sju kontinenter. Men på hytta ved Tyrifjorden er det fred og ro og selvfanget fisk som er viktig.

  • Wok og vafler for Rønning

    Standupkomiker Jonas Rønning har hytte i Nordmarka. Der serveres wok og vafler!

Aktuelt

Annonse