– Hytta som stod her fra før var fra 1939, og vi ville gjerne gjøre noe med den etter at vi kjøpte stedet i 2005. Vi var litt usikre på om vi skulle rive og bygge på nytt, eller om vi skulle restaurere den som stod der, samt bygge på noe, sier hytteeierne Jon Hognestad og Bodil Yttervik.

Den gamle hytta: Det var en søt, liten hytte som stod oppført på tomten da paret kjøpte den i 2005.
Paret bor på Kongsberg, og det er kort vei til hytta på Drengsåsen, som ligger i Viksfjorden i Larvik.
– Vi hadde mange ideer om hvordan vi ville ha det selv, blant annet ville vi ha hytta så lys som mulig. I tillegg ønsket vi å beholde noen elementer fra den gamle hytta – som grunnmuren som består av naturstein fra Larvik-området, forteller eierne.
Jon og Bodil valgte å leie inn en arkitekt til å tegne hytta, og de var enige om bygge på den eksisterende grunnmuren. Under hytta ble det funnet flere stein, som ble brukt til utvidelsen av grunnmuren med 25 m2.
Arkitekten, Håkon Stordalen fra Kongsberg, har tegnet en hytte med mange, store vinduer, som slipper inn mye lys og lar hytteeierne få følelsen av å være ute, selv om de er inne.
– I tillegg har vi valgt å skrå taket opp og ut i stuen, slik at taket blir litt løftet. På den måten blir også vindusflatene større.

Skrår oppover: Taket i stuen er vinklet oppover og ut, slik at romfølelsen skal bli større.
– Vi ønsket en moderne hytte med snev av funkisstil, og både valg av vinduer, dører og stil ellers gjør at hytta fremstår slik, forteller Bodil Yttervik.
Selvbygd hytte. Rehabiliteringen startet med at de rev ned den gamle hytta i mars 2006.
– Vi har brukt nesten hver helg her nede, hvor vi har snekret og malt siden vi begynte rehabiliteringen. Jon har vært byggmester og håndverker, mens jeg har stått for fargevalg, interiør og maling, forteller Bodil.

Lekre detaljer: Sofagruppen er fra Brunstad.
Men ingen av dem har satt opp en hel hytte før, og verken Jon eller Bodil har erfaring som håndverkere heller!
– Jon er utdannet sivilingeniør, og leder et eget datafirma, men han er et unikum når det gjelder all slags arbeid innen håndverk, forteller Bodil.
De har faktisk ikke hatt håndverkere over dørstokken i det hele tatt.
– Det var innlagt strøm og vann da vi tok over, og underveis har vi nå fått tilgang til det kommunale kloakkanlegget, forteller eierne.

Innredet med maritimt preg: Med utsikt utover fjorden, er det flott med store glassflater og maritime detaljer.
– Vi fikk litt hjelp og råd fra en interiørdesigner, Cathrine Prestbøen, til innredningen og ideer til fargevalg. Ellers har vi funnet mye selv.

Grønne glassflater: Bodil og Jon ville ha et kjøkken med et litt annerledes look. Derfor valgte de et med grønn glassbenk fra JKE Design.
– Kjøkkenet fra JKE Design i Larvik falt vi for med en gang – med skap i hvit høyglans. Vi hadde tenkt først tenkt på svart benkeplate, men ombestemte oss og valgte en i grønt glass. Vi er glade i glass, det er et veldig enkelt og elegant materiale, som også fremhever funkisstilen, sier Bodil.
Hytta inneholder tre soverom, bad, åpen kjøkken/stue/spisestue-løsning. I annekset er det et ekstra soverom og et gjestebad. I tillegg skal de lage utekjøkken i løpet av sommeren.
– Det er uteplasser på alle sider av hytta, noe som gjør at vi kan oppholde oss mye utendørs, og allikevel stort sett være avskjermet fra vær og vind, sier eierne.

Nyter sommerdagene ute: Hytteeierne har bygget flere uteplasser rundt hytta, slik at de kan sitte ute nesten uansett vær.
Det er ikke risikofritt å kjøpe hytte. Men Hyttemagasinet loser deg forbi farene.
Her er sommerens gode råd for deg med hytte, og mer eller mindre grønne fingre.
I sommer kan du kanskje realisere en gammel drøm.
Å bygge en hytte krever at du har tungen rett i munnen, men også tid, kunnskap og ofte gode håndverkere. På Drengsåsen har de gjort alt selv.
Randi Skaug har besteget det høyeste fjellet på hvert av verdens sju kontinenter. Men på hytta ved Tyrifjorden er det fred og ro og selvfanget fisk som er viktig.
Standupkomiker Jonas Rønning har hytte i Nordmarka. Der serveres wok og vafler!
Eventyrer Lars Monsen får kraftig drahjelp av VG når han nå selger hytta.
Det er slutt på å bygge moderate hytter, som denne på Totenåsen i Oppland.